MHD vo Viedni: Metro, autobusy, električky, ceny lístkov a iné praktické informácie

Vo Viedni auto nepotrebujete. Mesto má totiž prepracovaný systém MHD, ktorý vás dostane vždy tam, kam potrebujete. Pomôžeme vám zorientovať sa v spôsoboch dopravy, cestovných lístkov a obmedzení ešte predtým, ako sa vyberiete objavovať krásy Viedne.Ak sa chystáte do Viedne, auto nechajte pokojne doma. Z Bratislavy vás pohodlnými autobusmi odvezieme priamo do centra a vo Viedni sa všade dostanete metrom, trolejbusmi, autobusmi a električkami, a dokonca aj bicyklom, ak využijete služby mestskej požičovne.

Aby ste toho vo Viedni stihli čo najviac, zakúpte si výhodný Wien ticket od Slovak Lines. S jedným lístkom tak môžete cestovať z Bratislavy do Viedne a naspäť, a navyše aj celý deň viedenskou MHD. Ušetríte, nemusíte riešiť nákup lístka na MHD vo Viedni a v pokoji si užijete svoju návštevu rakúskej metropoly. Viac informácií o Wien ticket nájdete TU.

Kúpte si online lístok do centra Viedne + MHD vo Viedni

Kúpiť lístok

Koľko stojí lístok na MHD a kde ho kúpite?

Wien ticket na kombinovanú dopravu stojí 10,80 €, v tejto cene máte cestu autobusom z Bratislavy do Viedne a celodenné cestovanie viedenskou MHD (pri obojsmernom lístku pre cestu medzi Bratislavou a Viedňou zaplatíte 14,80 €). Wien ticket kúpite online na našej stránke.

MHD vo Viedni premáva v rámci jednej tarifnej zóny (100), ktorá siaha po všetky okraje mesta a v ktorej platí jednotný cenník. Viedenský dopravný podnik Wiener Linien ponúka niekoľko možností, ako sa k cestovným lístkom dostať a aký typ si vybrať.Jednorazový lístok stojí 2,20 € (detský lístok o polovicu menej) a kúpite ho v novinových stánkoch, v automatoch a v prípade autobusu a električky s príplatkom aj u šoféra (vtedy vás bude stáť lístok 2,30 €). Takýto lístok nemá časové obmedzenie a platí počas celej jednej trasy aj s prestupmi. Pozor, ak by ste sa chceli v istom bode vrátiť, lístok už neplatí.

Pre turistov je najvýhodnejšie kúpiť si celodenný lístok - napr. shopping ticket, ktorý platí od 8:00 do 8:00 počas pracovných dní, alebo klasický 24-hodinový lístok. Ak plánujete zdržať sa vo Viedni dlhšie, oplatí sa vám kúpiť 48 či 72-hodinový lístok, týždňový lístok alebo viedenskú kartu Wienna Card, s ktorou cestujete 24, 48 alebo 72 hodín neobmedzene, máte zľavu v múzeách, galériách a vybraných reštauráciách či obchodoch, a jedno dieťa do 15 rokov s vami môže cestovať zadarmo.Ak budete vo Viedni dlhšie a viete, že nebudete využívať MHD každý deň, kúpte si osemdňový lístok, ktorý môžete využiť vo vami vybraných ôsmich dňoch (nemusia nasledovať po sebe).

V MHD vo Viedni cestujú zadarmo deti, ktoré ešte nechodia do školy, alebo prváci, ktorí ešte neoslávili siedme narodeniny. Cez víkendy a štátne sviatky cestujú zadarmo aj deti do 15 rokov. Všetky lístky si môžete kúpiť online a mobilom, a zvýhodnené cestovné autobus + lístok na MHD vo Viedni ponúkame aj my.

Kúpte si online lístok do centra Viedne + MHD vo Viedni

Kúpiť lístok

Prehľadný cenník lístkov v MHD vo Viedni nájdete >>TU<<


Naplánujte si trasu

Ešte predtým, ako sa do Viedne vyberte, naplánujte si trasu pamiatky, ktoré chcete vidieť. Vytvorte si praktický zoznam všetkých názvov zastávok MHD, ktoré vás k nim dovedú. Keďže je sieť MHD vo Viedni poriadne hustá, oplatí sa mať poruke vybrané názvy zastávok, ak by ste sa náhodou stratili a aby ste sa vedeli jednoduchšie orientovať pri čítaní informačných tabúľ. Trasu si tiež viete dopredu premyslieť pomocou online plánovača.Vstup len s platným lístkom

Rovnako ako na Slovensku, aj vo Viedni platí základné pravidlo - vstup len s platným cestovným lístkom (platí to aj pri SMS lístkoch). Označiť si ich môžete v modrých označovačoch pri vstupe do metra alebo pri dverách autobusu či električky. Pokiaľ si kupujete lístok u šoféra, ten platí od nákupu a nemusíte si ho označovať. Ak by vás vo viedenskej MHD chytili revízori bez lístka, nevyhli by ste sa pokute 103 €. Lístok musíte kúpiť aj psovi s výnimkou malých psíkoch prevážaných v prepravkách alebo vodiacich psov.Metro vo Viedni

Vo Viedni premáva 5 liniek metra označených ako U1 až U4 a U6. Linky U1 až U4 sú moderné podzemné vlaky, linkou U6 sa odveziete vo vynovených električkových vozňoch po historických viedenských viaduktoch. 50 % súprav metra je klimatizovaných.Intervaly metra sú väčšinou veľmi krátke, 2 - 8 minútové, a vo všetkých súpravách si môžete zadarmo odviezť váš bicykel (okrem pracovných dní medzi 15:00 - 18:30, keď je najväčšia špička).

Električky a autobusy

Okrem metra tu premáva 29 liniek električiek a 127 liniek autobusov a trolejbusov. Intervaly odchodov sú každých 6 - 10 minút a až 90 % autobusov je klimatizovaných, takisto aj tretina električiek. Vozový park Wiener Linien je však neustále obnovovaný, preto v dobe, keď čítate tento článok, môže byť toto číslo oveľa vyššie.

Kúpte si rýchlo online lístok 
do Viedne

Kúpiť lístok